Dobra Noc

Posted on Posted in Bez kategorii

 Żyjemy szybko i intensywnie, nawet w wakacje. Dlatego dobry i zdrowy sen jest nam bardzo potrzebny, a jednocześnie wiele osób ma problem z wyciszeniem się wieczorem i spokojnym zasypianiem. Zanim sięgniemy po leki możemy spróbować domowych, także ziołowych, sposobów na dobry sen.

Napar z melisy

1 łyżkę suszonych liści melisy zalej szklanką wrzątku i pozostaw na 20 minut pod przykryciem. Można pić bez ograniczeń.

Napar z wrzosu

1 łyżkę kwiatów i ziela wrzosu zalej wrzątkiem i odstaw na 10-15 minut pod przykryciem. Polecany raz dziennie, na wieczór.

Napar z werbeny

1 szczyptę suszonych liści werbeny cytrynowej zalej wrzątkiem i pozostaw na kilka minut pod przykryciem. Można także zmieszać szczyptę werbeny z zieloną herbatą.

Napar z rumianku

1-2 łyżeczki suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku i pozostaw na 10-15 minut pod przykryciem. Można pić bez ograniczeń.

Napar z kocimiętki

1-2 łyżeczki ziela kocimiętki zalej wrzątkiem i pozostaw na 20 minut pod przykryciem. Polecany na wieczór.

Przyczyny bezsenności są bardzo różne – od przepracowania i stresu po choroby psychiczne i somatyczne. Nie zawsze można poradzić sobie z tym problemem samemu, dlatego w przypadku, gdy bezsenność utrzymuje się dłużej zachęcam Was do kontaktu z lekarzem. Szczególnie, że sen jest dla naszego mózgu absolutnie niezbędny, a naukowcy i lekarze wciąż badają mechanizmy jakie rządzą tym zjawiskiem.

Jest kilka sposobów, na to by pomóc sobie w zasypianiu i spokojnym śnie. Pierwszy z nich nazywany jest higieną snu. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kilka prostych zasad tj.:

– nie jedzenie przed snem (zaleca się by od ostatniego posiłku minęło 2-3 godziny)

– uprawianie sportu, ale także najpóźniej 2-3 godziny przed spaniem

– wietrzenie sypialni i utrzymywanie w niej niższej temperatury (optimum jest inne dla każdego, ale często podaje się około 20°C)

– relaks przed snem – czytanie, słuchanie muzyki, unikanie patrzenia w ekrany smartfonów itp.

Innym czynnikiem, który wpływa na nasz sen jest oczywiście dieta. Pokarmy, które stymulują wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za regulacje naszego cyklu dobowego to te, które zawierają tryptofan (jeden z aminokwasów). Należą do nich przede wszystkim miękkie owoce takie jak maliny, truskawki, agrest, nabiał, migdały, orzechy i banany oraz sok wiśniowy.

Jeśli, tak jak ja, lubicie korzystać z ziół to również tutaj mamy całą gamę roślin pomocnych w relaksie i wyciszeniu przed snem. Do ziół o działaniu kojącym, regulującym trawienie i ułatwiającym zasypianie  należą:

– melisa – tutaj znajdziesz więcej informacji

– kocimiętka – tutaj znajdziesz więcej informacji

– wrzos – tutaj znajdziesz więcej informacji

– rumianek – tutaj znajdziesz więcej informacji

– werbena – tutaj znajdziesz więcej informacji

W ramce obok znajdziecie przepisy na napary ziołowe, które przydadzą się wieczorem po ciężkim dniu.

Kolejnym naturalny sposobem na zrelaksowanie się przed snem są olejki eteryczne. Możemy skorzystać z ich właściwości na przykład w kąpieli. Olejki o działaniu relaksującym to:

– olejek lawendowy

– olejek bergamotowy

– olejek cynamonowy

– olejek kardamonowy

– olejek melisowy

Wystarczy dodać 10-15 kropli olejku do wanny z ciepłą wodą i zanurzyć się w relaksującej kąpieli.

Mam nadzieję, że tym z Was, którzy mają problemy z zasypianiem pomogą takie domowe sposoby. Jeśli nie to pamiętajcie o fachowej pomocy medycznej!

Życzę Wam wszystkim kolorowych i słodkich snów oraz żeby zasypianie szło Wam tak łatwo jak małym kotom!