Melisa – ulubienica pszczół

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Zaczyna się gorący okres przedświąteczny – zakupy, organizowanie różnych spotkań i wyjazdów, a do tego presja by w pracy nie zaniedbać niczego co musi być dokończone w tym roku. I jak tu się nie denerwować? Melisa pomoże nam uspokoić się w naturalny sposób.

Aromatyczny napar z liści melisy:

1 łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku i zaparzyć przez 20 minut pod przykryciem.

Można pic bez ograniczeń!

Melisa lekarska, Melissa officinalis, jest rośliną z rodziny jasnotowatych, o bardzo wielu  nazwach zwyczajowych np.: rojownik, pszczelnik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. Rośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i w Azji, natomiast uprawiana jest na całym świecie, również w Polsce.

Melisa towarzyszy ludzkości od starożytności i od początku była kojarzona z pszczołami, o czym świadczą między innymi nazwy zwyczajowe tej rośliny takie jak rojownik czy pszczelnik. W mitologii greckiej jedna z nimf nosiła imię Melisa – została zamieniona przez Zeusa w pszczołę, a po śmierci z jej ciała wyrosła roślina wabiąca swym zapachem owady.

Już 2 tysiące lat temu uznawano melisę za roślinę leczniczą – nazywano ją “radością dla serca”, a Paracelsus uważał melisę za eliksir życia – wierzył, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi utracone siły. W tamtych czasach także kąpano się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowano wino liśćmi melisy, a także pocierano nimi miejsca ukąszone przez pszczoły i osy.

W średniowiecznej Europie melisy używano jako dodatku do napojów i potraw oraz do praktyk magicznych. Produkowane z niej preparaty miały usuwać troski, tęsknoty, rozweselać, dodawać odwagi, a wrogów zmieniać w przyjaciół. W XVII wieku melisa stała się znana pod postacią wódki wytwarzanej przez paryskich karmelitów – przypisywano jej bardzo szerokie działanie – od odpędzania złych uroków, przez leczenie migren, podagry, katarów, bólów brzucha, do przywracania młodości.

Obecnie melisę stosuje się zarówno w kuchni ze względu na cytrynowy zapach i ciekawy smak jej świeżych liści, jak i w ziołolecznictwie.

Napar z liści melisy zawierających między innymi kwas rozmarynowy, flawonoidy i witaminę C ma takie właściwości jak:

– działa uspokajająco, zmniejsza bezsenność i stany lękowe

– działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo

– wspomaga trawienie

– poprawia pamięć i koncentrację oraz poprawia nastrój

Warto skorzystać z mądrości naszych przodków i wyraźnych wskazówek dawanych nam przez pszczoły szczególnie w gorącym okresie przedświątecznym.