Rośliny vs. komary

Opublikowano

 Zrobiło się naprawdę ciepło, nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam lato. Jednak razem z wysokimi temperaturami pojawiły się też nieprzyjemne aspekty lata, czyli komary i inne gryzące owady. Dlatego dzisiaj zebrałam dla Was kilka informacji, o tym jak ochronić się naturalnie przed ukąszeniami.

Olejek odstraszający komary (do stosowania na skórę)

Do 100 ml dowolnego oleju bazowego (np.: słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron, jojoba) dodaj około 5-10 ml olejków eterycznych np.: 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego. Wstrząśnij, przechowuj w ciemnym szkle, w chłodnym miejscu.

Spray odstraszający komary (do stosowania na ubrania i skórę)

Do butelki z atomizerem (najlepiej z ciemnego szkła) wlej 100 ml wódki, dodawaj stopniowo 5-10 ml olejków eterycznych np.: 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego, wstrząsając. Rozpylaj ostrożnie, chroniąc oczy.

Orzechowy ocet

2 liście orzecha włoskiego umyj, osusz i posiekaj. Zalej 200 ml octu jabłkowego, gotuj przez około 10 minut. Przecedź i ostudź. Mikstura odstrasza komary – nadaje się do smarowania skóry.

Olej łagodzący ukąszenia

Do 1 łyżki dowolnego oleju bazowego dodaj 10 kropli olejku goździkowego lub bazyliowego lub lawendowego lub eukaliptusowego lub grejpfrutowego lub cytrynowego. Używaj do smarowania ukąszeń.

Roślinna bariera

Pierwszym sposobem na odstraszenie komarów z naszego ogrodu czy balkonu jest odpowiedni dobór roślin. Komary mają swoje upodobania więc przy odpowiednim zaplanowaniu kwitnących rabatek czy donic możemy zniechęcić te owady do wizyt. Rośliny, których komary nie lubią to:

– kocimiętka (pisałam o niej tutaj)

– pelargonia

– lawenda

– plektrantus koleusowaty popularnie zwany komarzycą

– bodziszek korzeniasty

– geranium

– koper włoski

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to jedne z najdawniej stosowanych środków leczniczych i kosmetycznych. W tej grupie znajdziemy także takie olejki które są nieprzyjemne dla komarów i meszek. Należy pamiętać, że olejków w postaci stężonej nie stosujemy bezpośrednio na skórę, niektóre z nich mogą mieć także działanie fotouczulające. Olejki polecane do odstraszania owadów to między innymi:

– z trawy cytrynowej

– goździkowy

– cedrowy

– rozmarynowy

– miętowy

– eukaliptusowy

– bazyliowy

W ramce obok są przepisy na preparaty, które można zrobić samemu z użyciem tych olejków. Można też używać tych olejków do standardowych kominków zapachowych.

Na ukąszenia

Nie zawsze uda się całkowicie ochronić przed głodnym komarem. Dlatego trzeba mieć też sposób na ukąszenia, żeby nie swędziały i szybciej się goiły. Te same olejki eteryczne, które wspomniałam powyżej można użyć także do łagodzenia swędzenia – wskazówki w ramce. Ponadto można szybko złagodzić nieprzyjemne swędzenie za pomocą soku z cytryny, soku z liści bazylii lub octem.

Życzę Wam udanego lata bez ukąszeń!