Słoneczny rumianek

Opublikowano

Dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć o pospolitej i znanej roślinie, bo chociaż wszyscy znamy rumianek warto sprawdzić czy wiemy o nim wszystko i czy nasza wiedza to bajki czy fakty.

Rumianek pospolity, Matricaria chamomilla lub Chamomilla recutita, to pospolita roślina z rodziny astrowatych, która występuje powszechnie na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Roślina ta znana jest ludziom od wieków więc ma tez kilka nazw ludowych takich jak: kamelka, kamila, marunka, rumień.

Napar z rumianku

1-2 łyżeczki suszonych kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 10-15 minut.

Napar można pić bez ograniczeń (jeśli nie masz alergii na rumianek). Można go też użyć zewnętrznie: do przemywania wrażliwej skóry twarzy, podrażnień, oparzeń, trądziku, a także do płukania jamy ustnej i gardła oraz w postaci okładów na oczy.

Jak wygląda rumianek wiemy wszyscy, warto jednak zauważyć, że kilka podobnych kwiatów rośnie na naszych polach i łąkach. Rumianek pospolity można odróżnić od innych roślin dzięki kliku cechom: cała roślina posiada mocny zapach rumianku, dno kwiatostanu jest wewnątrz puste, a sam koszyczek ma kształt zaokrąglonego stożka, liście są pierzaste i delikatne.

Właściwości lecznicze rumianku poznano już w starożytności – Hipokrates i Dioskurydes opisywali jego działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Z kolei Piliniusz Starszy uważał, ze rumianek można stosować na ukąszenia węża, a wywar z rumianku miał według niego pomagać na problemy z wątrobą, przy chorobach oczu i działał moczopędnie. W średniowieczu Awicenna twierdził, że rumianek jest „najskuteczniejszym środkiem na wyczerpanie, a jego ciepło przypomina ciepło żywej istoty”. W kolejnych wiekach znaczenie rumianku było mniejsze i stosowano go głównie w medycynie ludowej. Obecnie medycyna ponownie korzysta z mocy rumianku.

Kwiaty rumianku zawierają olejek eteryczny o charakterystycznym, przyjemnym zapachu, a także flawonoidy, fitosterole, garbniki, związki śluzowe, witaminę C, sole mineralne i wiele innych cennych składników.

Dzięki temu rumianek ma takie właściwości jak:

– poprawia trawienie i działa rozluźniająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

– łagodzi podrażnienia żołądka i jelit

– łagodzi skurcze macicy podczas menstruacji

– delikatnie uspokaja i redukuje napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie

– stosowany zewnętrznie korzystnie wpływa na stan skóry i błon śluzowych

– koi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie i działa antyseptycznie

Napar z rumianku potocznie zwany herbatką rumiankową jest jednym z pierwszych napojów jakie podaje się małym dzieciom w celu ułatwienia trawienia. Wyciąg z rumianku znajduje się także w preparatach przeciwbólowych stosowanych na dziąsła przy ząbkowaniu.

Inne zastosowania rumianku opisywałam tutaj: rumiankowa parówka dla wrażliwej skóry, wyciąg z rumianku znajduje się także w naszych kosmetykach, o których można poczytać tutaj: linia natuu z szałwią czerwoną.