Złapać zapach ziół

Opublikowano

Zapach letniej łąki pełnej ziół i kwiatów, albo zapach lasu… Chcielibyśmy zachować go na dłużej, móc poczuć go w domu, nawet wtedy gdy za oknem będzie już szaro i zimno. Na szczęście są na to sposoby – dziś opiszę kilka z nich.

Zapachowa saszetka do szafy z ubraniami lub pościelą

Do woreczka wsyp: 3 łyżki suszonych płatków róży, ½ łyżki suszonych kwiatów lawendy i szczyptaę suszonego kłącza irysa. Zawiąż i gotowe.

Ziołowa saszetka przeciw molom

Do woreczka wsyp: 1 łyżkę majeranku, ½ łyżki tymianku, ½ łyżki bazylii, ½ łyżeczki mięty. Zawiąż i gotowe. Zamiast tej mieszanki możesz tez użyć suszonego ziela bagna.

Odświeżająca saszetka do samochodu

Do woreczka wsyp: 1 łyżkę sosnowych igieł, 1 łyżkę liści mięty, 1 łyżkę suszonej skórki z cytryny. Zawiąż i gotowe.

Zapachowa saszetka do sypialni:

Do woreczka wsyp: 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy, 1 łyżkę majeranku, kilka goździków. Zawiąż i gotowe. Ta mieszanka łagodzi bóle głowy i ułatwia zasypianie.

Odświeżająca saszetka do szafki z butami

Do woreczka wsyp: 4 łyżki suszonych liści białej lub zielonej herbaty, kilka gwiazdek anyżu, kilka goździków. Zawiąż i gotowe.

 

Suszone zioła

Zioła zbierane wiosną i latem możemy wysuszyć w odpowiednich warunkach i użyć na przykład do przygotowania pachnących mieszanek do wypełnienia saszetek, poduszeczek itp. Ważne jest by zioła suszyły się w chłodnym, przewiewnym i zacienionym miejscu – jeśli będą suszyły się na słońcu to część olejków eterycznych zawartych w roślinach ulotni się.

Do przygotowania saszetek najlepiej użyć lnu lub bawełny, czyli materiałów, które będą „oddychać” i tym samym uwalniać zapach ziół. W ramce obok możecie znaleźć przepisy na kilka mieszanek, które można stosować, w różnych celach – jako mieszanki zapachowe do szaf czy jako mieszanki odstraszające mole.

Olejki eteryczne

Za zapach ziół odpowiadają olejki eteryczne zawarte w liściach czy kwiatach. Dlatego zamiast używać suszonych ziół możemy też kupić gotowe olejki i posłużyć się nimi w różny sposób. Możemy ulubiony olejek używać w tzw. kominku zapachowym, w którym kilka kropel olejku podgrzewane płomieniem małej świeczki zapewnia piękny zapach w pomieszczeniu. Warto tutaj zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości olejków takie jak na przykład uspakajające działanie olejku lawendowego, poprawiające nastrój działanie olejku pomarańczowego czy zwiększające koncentrację działanie olejku rozmarynowego.

Olejkami można także skropić papier do wykładania szuflad co zapewni piękny zapach na przykład w komodzie z ubraniami (wystarczy spryskać papier wodą z kilkoma kroplami wybranego olejku i poczekać aż wyschnie zanim wyłożymy nim szufladę).

Jeśli używacie odkurzacza wodnego warto dodać do zbiornika z wodą kilka kropel olejku, a w przypadku zwykłego odkurzacza umieścić wacik kosmetyczny skropiony olejkiem przy filtrze. W ten sposób w trakcie odkurzania ulubiony zapach rozejdzie się po całym mieszkaniu.

Mam nadzieję, że któryś z powyższych sposobów pozwoli Wam cieszyć się naturalnym zapachem w domu.