Kuchenny zielnik

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Kulinarne zastosowanie ziół jest powszechnie znane, możecie o tym przeczytać także w tekstach na naszym blogu. Warto używać świeżych ziół zamiast suszonych przypraw z torebek. A jeśli nie mamy własnego ogródka? Jak zadbać o zioła w doniczkach, by jak najdłużej służyły nam w kuchni?

Bazylia

– dodatek do dań kuchni włoskiej, a także twarożku lub omletu

Tymianek

– dodatek do mięs, ulubiona przyprawa w kuchni francuskiej

Oregano

– włoska przyprawa do sosów, mies, pizzy i makaronów

Mięta

– orzeźwiający dodatek do sosów, sałatek i napojów

Rozmaryn

– przyprawa kuchni śródziemnomorskiej do mięs, ziemniaków, pomidorów i szpinaku

Kolendra

– dodatek do zup i gulaszu, przyprawa kuchni azjatyckiej

Szałwia

– dobrze komponuje się z mięsami, a także z kremem z dyni

Pietruszka

– wszechstronna przyprawa do zup, sosów, omletów

Jakie zioła wybrać?

Odpowiedź na pierwsze pytanie zależy od Waszych kulinarnych gustów i przyzwyczajeń. Jest jednak kilka ziół, które można polecić każdemu. Rozmaryn – świetna przyprawa do mięs, ziemniaków i nie tylko, o zastosowaniu rozmarynu więcej pisałam TUTAJ. Bazylia – nieodzowny dodatek do pomidorowych sosów. Mięta – zarówno przyprawa do potraw jak i dodatek do drinków. Tymianek, o którym kilka szczegółów opisałam TUTAJ, a który przyda się miłośnikom kuchni francuskiej. Kolendra – wyrazisty smak tego zioła pojawia się w kuchni indyjskiej. Oregano – kluczowa przyprawa w kuchni włoskiej.

Wybór jest duży i tylko od Waszej inwencji oraz wielkości miejsca do zagospodarowania zależy ile i jakie zioła wybierzecie.

Od czego zacząć?

Można zacząć od wysiania ziół z nasion, wtedy mamy pewność warunków w jakich wzrastały, ale oczywiście zanim otrzymamy użyteczne krzaczki upłynie trochę czasu. Drugą opcją jest kupienie gotowych sadzonek, które obecnie dostępne są w wielu sklepach i  dyskontach.

Jeśli decydujemy się na zakup gotowych sadzonek trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

– wybieramy zioła o zdrowym wyglądzie

– zawsze zdejmujemy foliową osłonkę z krzaczka

– możemy przesadzić zioła do większych doniczek, choć większość z nich rośnie dobrze w małych pojemnikach (średnica 20 cm)

– doniczki muszą mieć otwór odprowadzający nadmiar wody, jeśli przesadzamy zioła to na dnie doniczki ułóżmy warstwę drenażu (np. żwiru)

Gdzie ustawić zioła w doniczkach?

Oczywiście pod ręką, czyli w kuchni, ale warto zwrócić uwagę, by zioła stały w miejscu dobrze nasłonecznionym. Najczęściej ustawiamy je na parapecie lub na blacie kuchennym. Zwróćcie uwagę, by nie stały zbyt blisko grzejnika.

Jak pielęgnować zioła?

To jest naprawdę proste. Wystarczy pamiętać o podlewaniu – zioła podlewamy zwykle raz dziennie, wystarczy obserwować stan ziemi w doniczkach i nie dopuścić do jej przesuszenia, jednocześnie nie podlewać za dużo by nie doprowadzić do gnicia korzeni. Wodę najlepiej wlewać do podstawki doniczek, żeby strumieniem nie uszkodzić delikatnych korzeni zwłaszcza młodych roślin. Drugi ważny czynnik w pielęgnacji to regularne korzystanie z zielnika – obrywanie liści stymuluje wzrost roślin. Usuwamy też regularnie liście pożółkłe.

Mam nadzieję, że ten krótki tekst zainspiruje Was do zaaranżowania kuchennego zielnika, który jest nie tylko przydatny, ale zapewnia też niepowtarzalną atmosferę dzięki aromatom świeżych ziół.