Magiczny nagietek

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Charakterystyczny pomarańczowy kwiat nagietka jest często spotykany w przydomowych ogródkach. Mimo tej pospolitości przypisuje się mu różne właściwości magiczne. Czy jednak wiemy jaką prawdziwą moc kryje w sobie ta roślina?

Oliwka do masażu
Składniki aktywne nagietka najlepiej przechodzą do oleju lub alkoholu. Oliwka przygotowana w podany sposób nadaje się do masażu, a jednocześnie wygładza blizny i rozstępy:
Do zamykanego naczynia włożyć świeże płatki nagietka (ok. 1/3 objętości), zalać olejem (olej słonecznikowy, oliwa lub inny). Odstawić na 2 tygodnie w słonecznym miejscu, przecedzić i używać!
Napar wielofunkcyjny
1 lub 2 szczypty suszonych kwiatów nagietka zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na minimum 15 minut.
Stosować wewnętrznie przy problemach trawiennych lub zewnętrznie do przemywania skóry twarzy, płukania włosów, płukania gardła lub do okładów na oczy.
Płyn na zranienia
Płatki kwiatów nagietka umieszczamy w buteleczce lub w słoiku i zalewamy spirytusem rektyfikowanym. Odstawiamy na 2-3 tygodnie w słonecznym miejscu, a następnie odcedzamy i przechowujemy w szczelnym naczyniu. Nadaje się do przemywania zranień, otarć itp.

Nagietek lekarski, Calendula officinalis, to roślina jednoroczna należąca do astrowatych. Znana jest pod różnymi, lokalnymi nazwami jak: pazurki, miesięcznica, paznokietki. Nagietek prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, ale ponieważ był od dawna uprawiany w różnych rejonach świata występuje powszechnie także w formie zdziczałej.

Wygląd kwiatu nagietka jest tak charakterystyczny, że każdy zna go mimowolnie. Pomarańczowo-żółte kwiaty o regularnym kształcie wyglądają jak wzór kwiatka rysowanego przez dzieci i są ozdobą w wielu ogrodach od lipca do późnej jesieni.

Dlaczego nagietek jest magiczny?

Płatki kwiatów nagietka od wieków były uważane za coś w rodzaju talizmanu – miały chronić przed złymi snami, dlatego rozsypywano je pod łóżkiem. Ponadto miały też chronić przed lękami, strachami i zwidami, ale w tym celu koniecznie należało nosić je przy sobie, w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego. Wszystkie te opowieści o cudownych właściwościach nagietka powstały przez skojarzenie tej rośliny ze słońcem – kwiaty nagietka odwracają się w kierunku słońca, przypominają też słońce swym kształtem i kolorem, stąd przypisuje się im energię i siłę.

Jaka jest prawdziwa siła nagietka?

Nagietek jest jednym z najstarszych surowców zielarskich. Już w starożytności zauważono dobroczynny wpływ nagietka na skórę. W XII w. Hildegarda z Bingen zalecała użycie nagietka w przypadku zatrucia „kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej.”

Obecnie znamy następujące zastosowania nagietka:

– zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia ran, przy leczeniu owrzodzeń, otarć i stłuczeń, a także oparzeń, odmrożeń i żylaków

– na błony śluzowe jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny

– na zapalenie spojówek i podrażnienie oka

– wewnętrznie na niestrawność i stany zapalne układu trawiennego

– wspomaganie odporności

– w kosmetykach łagodzących, dla cery naczynkowej i wrażliwej

– w kuchni – jako przyprawa lub jadalna ozdoba potraw

Jeśli chcecie skorzystać ze słonecznej siły nagietka w ramce obok znajdziecie kilka prostych i przydatnych przepisów.