Sosnowe skarby

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Zwykłe iglaste drzewo czy niezwykle cenna roślina? Jeśli nie wiesz co daje nam sosna to zapraszam do lektury.

Moje pierwsze skojarzenie z sosną to zapach żywicy w rozgrzanym słońcem lesie. Nie ma chyba nikogo kto nie zna tego pięknego, świeżego i mocnego aromatu. Olejek eteryczny odpowiedzialny za ten zapach ma wiele ciekawych zastosowań, a sosna jako roślina kryje jeszcze więcej ciekawostek.

Sosna zwyczajna, Pinus sylvestris, to gatunek wiecznie zielonego drzewa występujący powszechnie w Europie. W Polsce sosny stanowią aż 67% lasów, są powszechne wszędzie poza Bieszczadami. Sosny mają charakterystyczną, łuskowata korę, rozłożyste korony i rosną nawet do 40 m wysokości. Igły sosny posiadają od 3 do 13 przewodów żywicznych.

Rozgrzewający napar na przeziębienie

Łyżkę pączków sosny zalać wrzącą wodą lub mlekiem. Parzyć maksymalnie 10 minut, koniecznie pod przykryciem! Wypić póki gorące. Można pić 3-4 szklanki dziennie.

Syrop na kaszel

Młode pędy sosny delikatnie myjemy i kroimy na kawałki wielkości centymetra, układamy w litrowym słoiku na przemian warstwy pędów (ok 3 cm) i cukru (ok 4 łyżeczki). Można dodać odrobinę wody. Słoik zakręcamy i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce na około tydzień. Zlewamy syrop do mniejszego naczynia i przechowujemy w chłodnym miejscu.

Inhalacja sosnowa

Bardzo dobrze sprawdzi się w walce z katarem – bierzemy miskę z gorącą wodą, dodajemy kilka kropel olejku i wdychamy!

Zastosowań sosny jest wiele począwszy od pozyskiwania drewna – drewno sosnowe jest łatwe w obróbce, miękkie, sprężyste i wytrzymałe w związku z czym jest cenione w budownictwie i meblarstwie. Z drewna sosnowego także produkuje się celulozę.

Sosna jest też gatunkiem używanym w gospodarce leśnej do szybkiego odbudowywania drzewostanu po pożarach.

Żywica sosnowa jest używana do otrzymywania terpentyny w procesie destylacji, a pozostałość po tym procesie to kalafonia. Terpentyna jest dość wszechstronnym rozpuszczalnikiem, a kalafonia ma zastosowanie na przykład jako topnik w procesie lutowania czy do nacierania włosia smyczków instrumentów smyczkowych.

Sosna jest znaną od wieków roślina leczniczą. Pierwsze zastosowanie polegało na zalecaniu spacerów po lesie sosnowym i wdychanie uwalniających się w tym lasie olejków eterycznych. Teraz wiemy już, że pędy sosny zawierają olejek eteryczny (mieszanina α- i β-pinenu, borneolu i jego estru octowego) oraz substancje żywicowe i goryczowe, garbnik, witaminę C.

Jako surowiec zielarski wykorzystuje się młode pędy sosny i igliwie, z których destyluje się olejek sosnowy.  Z kolei z żywicy lub z odpadów drewna sosnowego pozyskuje się terpentynę. Dzięki suchej destylacji drewna można otrzymać dziegieć sosnowy.

A jak działają te substancje? Pączki sosnowe mają działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne, stosuje się je w lekkich infekcjach górnych dróg oddechowych. Sam olejek sosnowy działa także bakteriobójczo, wykrztuśnie i przeciwskurczowo – stosuje się go do inhalacji lub w aerozolach. Terpentynę stosuje się zewnętrznie do nacierania skóry np. w leczeniu bóli reumatycznych. Dziegieć sosnowy stosowany jest w leczeniu wielu chorób skóry takich jak:  łuszczyca, egzemy, zapalenie łojotokowe skóry, grzybice itp.

W ramce obok możecie znaleźć domowe sposoby na wykorzystanie sosny. Polecam też sok z sosny jako dodatek do herbaty. A jeśli jeszcze o tym nie wiecie to zobaczcie – ekstrakt z sosny jest też obecny w naszych kosmetykach: kosmetyki natuu