Nie tylko dla kotów!

Opublikowano

 Dzisiejszą bohaterkę znamy dlatego, że kochają ją koty. Nazwa rośliny w wielu językach nawiązuje właśnie do jej atrakcyjności dla kotów – kocimiętka, catnip (en), katzenminzen (de), erba gatta (it). A jednak kocimiętka nie jest tylko dla kotów – my też możemy skorzystać z jej właściwości.

Kocimiętka, Nepeta, to rodzaj roślin jasnotowatych obejmujących wiele gatunków występujących głównie w Europie i Azji, wśród nich typowym gatunkiem jest kocimiętka właściwa Nepeta cataria i to o tej roślinie dziś dowiemy się czegoś nowego.

Kocimiętka jest rośliną znaną ludziom od wieków. Już w starożytnym Rzymie była uznawana za roślinę leczniczą – jej działanie opisywał Pedanios Dioskorides w I w n.e. Kocimiętce przypisywano wtedy także takie właściwości jak odpędzanie węży (za pomocą dymu z kocimiętki) czy zatrzymywanie pszczół w ulach.

Kocimiętka wydziela olejek eteryczny zawierający karwakrol, nepetol, pulegon, irydoid nepetalakton, garbniki i gorycze. Nepetalakton prawdopodobnie jest kocim feromonem, stąd przyciąganie kotów przez kocimiętkę.

Obecnie kocimiętka jest stosowana jako roślina ozdobna – jej kępy pokryte niebiesko-fioletowymi kwiatami są bardzo dekoracyjne – dopóki nie wytarza się w nich zwabiony kot! Dodatkową korzyścią z obecności kocimiętki w ogrodzie jest jej działanie odstraszające komary i działanie wabiące złotooki – owady żywiące się mszycami. Kępa kocimiętki przyciąga także pszczoły.

Właściwości przyciągające koty również wykorzystuje się coraz powszechniej szyjąc zabawki dla kotów z zielem kocimiętki wewnątrz czy też stosując krople/spreje z kocimiętką w celu np. ułatwienia transportu zwierzaków.

Ziele kocimiętki właściwej można też wykorzystać w celach leczniczych. Obecnie opisuje się takie jej działanie jak:

– wspomaganie leczenia przeziębień (działanie napotne, antybakteryjne)

– wspomaganie trawienia (działanie żółciopędne i pobudzające trawienie)

– działanie uspokajające i rozkurczowe

Napar o delikatnym smaku, polecany zwłaszcza na wieczór: 1-2 łyżeczki kocimiętki zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem 20 minut.

Kocimiętka posiada przyjemny miętowo-cytrynowy zapach i może być wykorzystywana jako przyprawa do zup, mięsa, sałatki czy twarożku. Tylko nie zostawcie takiej potrawy w zasięgu domowego tygrysa!