Różeniec – arktyczne złoto

Opublikowano Posted in Bez kategorii

 Dziś chciałabym opowiedzieć o nieco mniej znanej roślinie. Pewnie niewiele osób słyszało o różeńcu górskim. A naprawdę warto poznać różeńca i jego właściwości.

Różeniec górski, Rhodiola rosea, zwany jest też złotym korzeniem. Występuje na terenach okołobiegunowych, a także w górach – w Polsce możemy podziwiać kępy różeńca na skałach w parkach narodowych Sudetów i Karpat. Różeniec jest oreofitem, czyli rośliną wysokogórską, potrafi rosnąć w naprawdę trudnych warunkach, powyżej granicy lasu.

Kępy różeńca wyróżniają się grubymi, mięsistymi liśćmi oraz pięknymi kwiatostanami złożonymi z drobnych kwiatuszków. Różeniec może osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary – rekordzista znaleziony w 1973 r. w górach Ałtaju miał 295 łodyg, w tym 95 kwitnących, a jego kłącze ważyło 3,7 kg.

Właściwości lecznicze różeńca górskiego są znane od wielu lat – początkowo miał on zastosowanie w medycynie ludowej na Syberii i w Chinach, a następnie zainteresowali się nim rosyjscy naukowcy. Właściwości różeńca są porównywane do właściwości żeń-szenia.

Obecnie wiemy już, że kłącze i korzeń różeńca zawiera bardzo wiele substancji aktywnych takich jak: flawonoidy, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy), garbniki, tłuszcze, wosk, steryny, oksykumarynę, cukry, a także pochodne alkoholu cynamylowego – rozarin, rozawin, rozin mające działanie antydepresyjne.

Różeniec górski można spożywać w postaci nalewki bądź naparu, a dzięki niemu możemy poprawić przede wszystkim swoje samopoczucie, ponieważ:

  • Poprawia koncentrację i zdolności uczenia się
  • Zwiększa odporność na stres
  • Poprawia nastrój
  • Dodaje energii
  • Przyspiesza regenerację ciała po intensywnym treningu

Wszystkie te cechy sprawiają, że arktyczny złoty korzeń sprawdzi się świetnie w czasie jesienno-zimowych, ciemnych dni.

Nalewka:

Kłącze/korzeń różeńca zalać ciepłym alkoholem 40% w proporcji 1:5. Macerować minimum 14 dni. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka).

Napar:
1 płaską łyżkę rozdrobnionego kłącza/ korzenia zalać świeżo zagotowaną, ale lekko przestygniętą wodą (80-85°C) i pozostawić na 4-5 h albo na noc, przecedzić i wypić w 2-3 porcjach.