Spiekłaś się na raka? Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Opublikowano

 Lato mamy dość kapryśne, ale podobno wkrótce wrócą upalne i słoneczne dni. Korzystając z pięknej pogody możemy przesadzić, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo spragnieni słońca po chłodnych tygodniach. Najważniejsze to nie zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, ale jeśli już zdarzy nam się zaniedbać ten aspekt i nasza skóra ucierpi to możemy poradzić sobie za pomocą kilku domowych i naturalnych metod.

Okład z miodu

Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie – przyłóż do skóry gazę z niewielką ilością miodu i pozostaw na 15 minut.

Okład z białka jaja

Działa antybakteryjnie i przyspiesza gojenie – przyłóż do skóry gazę ze schłodzonym białkiem jaja lub ubitą pianę, pozostaw 15 minut.

Okład z ziemniaków

Surowe ziemniaki zawierają substancje łagodzące ból, dodatkowo łagodzą podrażnienia – przyłóż do skóry plasterki lub papkę z ziemniaków, owiń gazą i pozostaw na 30 mniut.

Okład z ogórka

Sok z ogórka zawiera antyoksydanty i witaminy, które pomogą nawilżyć skórę – przyłóż do skóry plasterki ogórka na około 30 minut.

Okład z aloesu

Aloes jest znany z działania przyspieszającego gojenie – przyłóż do skóry gazę nasączoną chłodnym sokiem z aloesu i pozostaw na 15 minut.

Słońce jest nam potrzebne i bez jego działania na skórę nie możemy zsyntezować w ciele witaminy D. Jednak jego nadmiar nie służy nam, także długofalowo.

Nasza skóra po wystawieniu na działanie słońca zbyt długo lub bez odpowiedniego filtra staje się czerwona, opuchnięta i bolesna. Niestety nie da się tego problemu zlikwidować od ręki, ale jest kilka sposobów na złagodzenia bólu i pieczenia oraz na przyspieszenie regeneracji naskórka.

Na rynku są dostępne różne środki łagodzące, które zawierają D-pantenol, alantoinę, masło shea, aloes, a także witaminy A, E i F. Preparaty używane na oparzenia skóry powinny mieć lekką konsystencję i łatwo się wchłaniać.

Domowe sposoby poradzenia sobie z podrażnioną przez słońce skórą możemy zacząć od schłodzenia. Nie wchodzimy do lodowatej wody tylko powoli schładzamy skórę pod prysznicem regulując temperaturę strumienia od letniej do chłodnej przez około kwadrans.

Łagodząco działa także kąpiel z mąką owsianą – do wanny z letnią wodą wsypujemy kilka łyżek mąki owsianej i gotowe. Beta-glukan zawarty w tej mące poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody.

Następnym etapem są okłady z nabiału, które działają zarówno chłodząco jaki i regenerująco na uszkodzony naskórek. Do takich okładów można użyć gazy zamoczonej w chłodnym kefirze lub zsiadłym mleku. Ważne by nie używać słodkiego nabiału, ponieważ cukier może podrażnić wrażliwą skórę.

W domowych warunkach możemy użyć jeszcze kilku innych naturalnych składników do sporządzenia okładu – szczegóły w ramce obok.

Życzę Wam wszystkim słonecznego dalszego ciągu lata!