Zapach lata

Opublikowano

Sezon kwitnienia lip jeszcze trwa, w słoneczny dzień obłoki pięknego, letniego zapachu otaczają te drzewa i przyciągają nie tylko owady. Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o tym niezwykłym drzewie i jego kwiatach zapraszam do lektury.

Napar z kwiatów lipy

1 łyżkę stołową kwiatów lipy zalej szklanką wrzątku, zostaw pod przykryciem na 10 minut. Napar można pić trzy razy dziennie w przypadku przeziębienia i gorączki. Jeśli napar ma być stosowany zewnętrznie można zrobić mocniejszy.

Nalewka z kwiatów lipy

Przepisów na nalewkę jest kilka – najprostszy to: 2 szklanki miodu lipowego wymieszaj z ½ litra ciepłej wody i ½ litra spirytusu. Odstaw na dobę, dodaj 2 szklanki świeżych kwiatów lipy i odstaw z ciemne miejsce na miesiąc. Zlej alkohol i odstaw jeszcze na miesiąc. Nalewka pomaga w przeziębieniu, w stanach zmęczenia i stresu.

Lipowa kąpiel

Dwie garści suszonych kwiatów lipy zalej wrzątkiem i pozostaw na pół godziny. Wlej napar do wanny., możesz dorzucić także świeże kwiaty. Kąpiel działa uspokajająco i pielęgnuje skórę i włosy.

Lipa to rodzaj długowiecznych drzew, z pośród których najbardziej znane gatunki to lipa szerokolistna i drobnolistna. Lipy są naszymi polskimi, rodzimymi gatunkami, a ich powszechne i odwieczne występowanie na terenach kraju znajduje odzwierciedlenie w legendach i wierzeniach.

Lipa do duże, majestatyczne drzewo, może osiągać nawet 30 m wysokości. Najwyższe w Europie lipy rosną w Puszczy Białowieskiej, w Polsce mieliśmy też do niedawna największy i najstarszy okaz w Cielętnikach – drzewo miało ponad 500 lat jednak nie przetrwało orkanu w 2017 roku. Liście mają kształt sercowaty, są jasnozielone, a jesienią żółte. Interesujące z zielarskiego punktu widzenia kwiaty lipy wyrastają pojedynczo lub pęczkami po kilka, mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach.

Lipa to drzewo-symbol w wielu kulturach – w starożytnej Grecji była utożsamiana z czystością i niewinnością, w wierzeniach Słowian lipa chroniła przed piorunami i złymi mocami, przez co uważano ją za drzewo święte. Pozostałością po tych wierzeniach są nazwy miejscowości w Polsce takie jak: Święta Lipka, Świętolipie, Święte Lipy.

Zastosowanie lipy jest bardzo szerokie, ponieważ używamy jej w takich dziedzinach jak:

– ogrodnictwo – lipa jest rośliną ozdobną, ze względu na uznanie jakim się cieszy od wielu lat można spotkać w parkach całe aleje wielkich i pięknych lip

– rzeźbiarstwo i snycerstwo – drewno lipy jest cenne, miękkie i łatwe w obróbce, stosuje się je także do produkcji instrumentów muzycznych

– pszczelarstwo – lipa to znana roślina miododajna, a miód lipowy jest uznawany za jeden z najszlachetniejszych i najsmaczniejszych

– ziołolecznictwo

Kwiaty lipy zawierają ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Działanie naparu z kwiatów lipy:

– napotne i przeciwgorączkowe

– uspokajające

– przeciwskurczowe

– łagodzące kaszel

– łagodzące podrażnienia oczu i skóry

W ramce obok znajdziecie kilka przepisów na domowe preparaty z kwiatów lipy. A poza tym wdychajcie – lipowy, lipcowy, ciepły i słoneczny aromat.