Kojący krwawnik

Opublikowano

Znacie go na pewno, przynajmniej z widzenia, przez całe lato kwitnie na łąkach, polach i na podwórkach. Nazwę ma nieco niepokojącą, ale nie dajmy się zwieść – krwawnik to znane zioło lecznicze.

Napar na niestrawność i do przemywania skóry

1-2 łyżeczki suszu zalej wrzątkiem, odstaw przykryte na 15 minut. Można pić 2 razy dziennie lub używać do przemywania skóry (na zranienia, trądzik).

UWAGA – nie stosować w ciąży.

Maseczka

2 łyżeczki suszonego kwiatu krwawnika zalej małą ilością wrzątku, aby powstała papka. Nałóż na twarz lekko ostudzoną papkę, zmyj po 15 minutach.

UWAGA – jeśli Twoja skóra jest wrażliwa sprawdź czy krwawnik nie będzie Cię uczulał.

Krwawnik pospolity, Achillea millefolium, to roślina z rodziny astrowatych, która ma wiele nazw zwyczajowych np.: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie). Z kolei łacińska nazwa Achillea pochodzi od imienia Achillesa, który miał używać tego ziela do leczenia ran.

Występuje powszechnie w Europie i Azji oraz w Ameryce Północnej. Krwawnik rośnie w niewielkich kępach, dorasta do 50–80 cm, jest pokryty miękkimi włoskami, a w lecie kwitnie w charakterystyczny sposób – białe kwiaty tworzą baldachimy na szczycie każdej łodygi.

Krwawnik jest jednym z najdawniej poznanych ziół leczniczych, o jego właściwościach pisał już Hipokrates, a także Dioskurydes. W starożytności i w późniejszych wiekach był uznawany za dość wszechstronny lek.

Ziele krwawnika zawiera minimum 0,2 % olejku eterycznego, który składa się między innymi ze związów azulenowych. Krwawnik zawiera też cholinę, flawonoidy, garbniki, kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas izowalerianowy, achilleinę oraz sole mineralne.

Te związki powodują, że krwawnik ma właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwkrwotoczne
  • lekkie przeciwskurczowe 
  • pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci

Preparaty z krwawnika stosuje się wewnętrznie przy braku apetytu, wzdęciach, skurczach jelit, niestrawności. W ramce obok znajdziecie przepis na napar z krwawnika.

Zewnętrznie stosuje się krwawnik w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie. Krwawnik ma też zastosowanie kosmetyczne – jego ekstrakt dodawany jest do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów i płynów do twarzy, a także służy do przygotowania kąpieli relaksacyjnych. W natuu korzystamy z tego – wyciąg z krwawnika znajdziecie w składzie naszych kosmetyków z linii SuperLift. W ramce obok znajdziecie przepis na maseczkę, która działa ściągająco i odmładzająco.

Inne zastosowania krwawnika to funkcja ozdobna – wyhodowano wiele kolorowych odmian tej rośliny, a także kulinarna – młode liście mają  gorzkawo-słony, korzenny smak i nadają się jako przyprawa do sosów i zup.